Gudstjänst för små och stora 11:00

På söndag är temat ”Vår bästa vän”. Då blir det en Gudstjänst för stora och små igen, så ta med far o mor föräldrar, barnbarn, vänner o bekanta till Rosa Kyrkan!

Om ni känner er förvirrad vilken tid vi börjar så är svaret 11 men också 10:30. Vi startar nämligen denna gång upp redan kl 10.30, för den som vill, med sång tillsammans med Johannah, Ellie o Edvin Jonsson. Så kom kl 10:30 om du vill sjunga tillsammans med dem och kanske lära dig några nya sånger. Det finns samtidigt möjligheten att under denna tid reflektera över dagens bibeltext, själv eller tillsammans med andra.

Annars så börjar gudstjänsten som vanligt kl 11. Helena o Aron Marksén, Lina och Victor Lindén m.fl medverkar också i Gudstjänsten, som vänder sig till alla åldrar.

Gemenskapen fortsätter sen en trappa ner vid fikaborden och vid ditt första besök bjuder vi gärna på fikat!

Du har väl inte missat att du kan läsa lite mer om vad som händer i kyrkan särskilt här: https://equmeniakyrkanskelleftea.se/barn-ungdom/kompis/